Anglický futbal sa odmlčí. Kvôli údajnému rasizmu

25.4.2021, 13:15

image

Otázka: A na bielych futbalistov nikdy nikto nič zlé nenapísal? (alebo si čierni nepíšu urážky sami?)

"Protirasistické" hnutia dosiahli ďalší "míľnik". Po tom, ako kluby dohrali minulú sezónu Premier League s nápismi Black Lives Matter na dresoch namiesto mien hráčov a sústavnom pokľakávaní, podľa BBC, anglické futbalové kluby po 4.ligu a tiež ženské tímy po 2.ligu budú od 30.apríla 4 dni bojkotovať sociálne siete "v boji proti zneužívaniu a diskriminácii".

Futbalová federácia, ligové a ďalšie organizácie (rozhodcovská, trénerská, fanúšikovská) a neziskovka Kick it Out sa tiež zapoja.

Sanjay Bhandari (evidentne indické meno) z Kick it Out hovorí: "Bojkot dokazuje našu kolektívne nazlostenie. Sociálne siete sa stali pohonom pre toxické zneužívanie. Keď sa odstránime z týchto platforiem, urobíme gesto pre tých mocných. Musia konať, urobiť zmenu. Musia urobiť sociálne siete nepriateľské voči trollom a nie futbalu."  

David McGoldrick zo Sheffieldu United, ktorého mali minulý rok rasisticky uraziť, víta tento krok: "Už bolo načase. Čo sa deje na sociálnych sieťach, sa stalo aj mne. Stalo sa to mnohým hráčom. Niečo sa musí urobiť, je príliš ľahké byť rasisticky urazený." Potom, ako včera strelil jediný gól zápasu proti Brightonu, dodal: "Superligu zrušili za 48 hodín, a čo s rasizmom? Je v mojich očiach väčším problémom..."

Práve z Brightonu, Neal Maupay, ktorého mal uraziť nejaký Singapurčan, tiež povedal, že bojkot je veľmi dobrý. "Hráči sú na internete veľmi zneužívaní a musíme s tým bojovať. Je to dobrá cesta, ako s tým bojovať. Je dobré, že sme všetci spolu."
 
Pred dvomi týždňami už urobil tento krok klub Swansea, ktorému mali uraziť troch hráčov, ktorí majú rodičov z Jamajky, Indie a Angoly. Birmingham a Rangers sa vtedy tiež pridali. Julian Winter zo Swansea vtedy dokonca posielal listy Jackovi Dorseymu z Twitteru a Markovi Zuckenbergovi z Facebooku, aby s tým niečo robili.

Thierry Henry sa v marci vymazal zo všetkých sociálnych sietí kvôli rasizmu a nadávkam, povedal, že čo je dosť, to je dosť.

Tento mesiac Liverpool povedal, že rasizmus na sociálnych sieťach nemôže pokračovať, po tom, čo mali byť terčom Alexander-Arnold, Keita a Mané.

Organizácie hovoria, že bojkot je cesta, "ako ukázať sociálnym sieťam, že musia urobiť viac proti hejtu", treba tiež "zdôrazniť význam vzdelávania". "Futbalový bojkot samozrejme neodstráni hrozbu online diskriminácie, ale ukáže, že futbal chce dobrovoľné a aktívne kroky v tomto pokračujúcom boji."

Edleen Johnová, riaditeľka futbalovej federácie pre rovnosť a rôznosť (čierna žena. Čo k tomu dodať...), povedala, že anglický futbal nebude tolerovať žiadnu diskrimináciu. "Verbujeme organizácie a jednotlivcov naprieč futbalom, aby sa pridali k tomuto bojkotu, aby ukázali solidaritu a jednotu."

Britská vláda sa už vyhrážala sociálnym sieťam miliardovými pokutami, ak neodstránia ich zneužívanie. Facebook a jeho platforma Instagram už vo februári ohlásili podniknutie krokov.

Štefan